Industrijska pnevmatika, prednosti in izzivi
Slabo!Zadostno!Dobro!Prav dobro!Odlično!

Industrijska pnevmatika je gonilna sila mnogih stvari, ki jih imamo na tem svetu. Pnevmatski sistem je ena najpogosteje uporabljenih vrst instrumentov, ki poganja različna orodja in opremo. Tovrstna tehnologija ima široko področje dela in uporabe na industrijski ravni in je pomembno prispevala k avtomatizaciji industrijskih procesov. Je vseskozi prisotna v naših življenjih in v takšni ali drugačni obliki se z njo srečamo pri vsakodnevnih opravilih. Najdemo jo na ulici in v zgradbah, v javnem prevozu ter navsezadnje v raznoraznih vrstah strojev, ki proizvajajo izdelke, ki jih uživamo vsak dan.

Delo v industriji

Pnevmatski sistemi prinašajo tako v naša življenja veliko prednosti, obenem pa imajo tudi nekaj slabosti oziroma izzivov, o čemer si lahko preberete v nadaljevanju.

Prednosti industrijske pnevmatike

Uporaba pnevmatskega sistema ima številne prednosti, zato je priljubljen v številnih aplikacijah. Ena ključnih lastnosti je ta, da so pnevmatski sistemi praktični zaradi hitrosti prenosa in učinkovitega vira energije.

• Neskončna razpoložljivost vira:

Pnevmatski sistemi za uspešno delovanje potrebujejo zrak. Ker je atmosferskega zraka v izobilju, je prosto in lahko dostopen povsod in ga ne primanjkuje. Zaradi tega predstavlja neskončen vir energije ter ga je enostavno obnoviti. Za njegovo uporabo v pnevmatskem sistemu potrebujemo le nekaj filtracije. V primerjavi s hidravličnim oljem recimo, je zelo poceni.

• Minimalno vzdrževanje:

Medtem ko so lahko pnevmatski sistemi precej zapleteni za sestavljanje, lahko potem, ko začnejo enkrat delovati, zahtevajo malo ali nič vzdrževanja. Posledično je manj obratovalnih in vzdrževalnih stroškov. Pnevmatski sistem je torej enostaven za vzdrževanje in enostaven za uporabo.

• Dolgotrajnost:

Količina stisnjenega plina, ki je potrebna za delovanje nekaterih naprav in strojev, je lahko tudi neverjetno dolgotrajna.

Enostavna nastavitev prenosa moči in hitrosti:

Hitrost in moč se nadzirata s pritiskom in pretokom zraka, ki ju lahko enostavno nadziramo z gumbi. Samo spreminjanje tlaka spremeni silo, spreminjanje pretoka zraka pa spreminja hitrost aktuatorja.

• Varnost:

Eden od pomembnih razlogov, zakaj se pnevmatski sistem pogosto uporablja v industrijski opremi, je ta, da je sam po sebi varen. Zaradi pnevmatskih sistemov, ki delujejo na zrak, so varnostna tveganja bistveno manjša. Ker ne črpa moči ali energije iz elektrike, pnevmatski sistem ne bo proizvajal isker, ki bi lahko vžgale pline in povzročile požar ali eksplozijo. Ker zrak ni vnetljiv, so pojavi požarov torej omejeni, uhajanje v sistemu pa ne vpliva negativno na zunanje okolje.

• Čistost:

Ker se sistem napaja izključno z zrakom, pnevmatska naprava običajno zahteva omejeno čiščenje. Zrak pod pritiskom nenehno potiska umazanijo ali ostanke, ki se zataknejo v sistemu. Pnevmatski sistem tako čisti stisnjen zrak in samodejno ohranja instrument čist in brez onesnaževalcev, ki lahko poškodujejo ali preprečijo delovanje sistema. V primeru, da pride do blokade, pri tem vsekakor pomaga tudi preprostost zasnove, saj je sistem enostavno razstaviti in očistiti.

Druge vrste stisnjenih plinov:

Pnevmatski sistem lahko uporablja tudi druge vrste stisnjenih plinov, kar je koristno za aplikacije, kjer je vir energije zemeljski plin.

Slabosti industrijske pnevmatike

Čeprav ima uporaba pnevmatskih sistemov številne prednosti, je potrebno upoštevati še slabosti:

• Potencialno puščanje:

Uhajanje zraka je ena glavnih težav v pnevmatskem sistemu. Zrak lahko zlahka uhaja iz spojev in navojev, zato je potrebno zagotoviti, da v pnevmatskem sistemu ni puščanja, saj uhajanje stisnjenega zraka vodi do izgube energije.

• Glasnost in potencialni hrup:

V primerjavi z drugimi sistemi za prenos energije, izpušni zrak povzroča velik hrup. Zaradi količine sile, ki deluje, so pnevmatski sistemi pravzaprav najglasnejša vrsta konstrukcij, ki poganjajo stroje. Aktuatorji, ki poganjajo sistem, so vir hrupa in so včasih nameščeni v ločenem prostoru, da omejijo zvočno onesnaženje.

• Kondenzacija:

Pnevmatski sistemi ne morejo delovati pod vodo in nabiranje vlage lahko ovira njihovo delovanje. To lahko posledično vpliva na enostavnost črpanja zraka iz sprejemnika ter lahko spremeni način vzdrževanja tlaka in ravni mazanja v nekaterih sistemih.

• Okoljska primernost:

Pnevmatska naprava je občutljiva na ekstremne spremembe temperature in tudi na vibracije. Znano je, da lahko naprave zaradi dolgotrajnega navlaženja notranjih robov v ceveh odpovejo.

• Nadzor in hitrost:

Zrak je stisljiv plin, ki v primerjavi z električnimi ali hidravličnimi sistemi otežuje nadzor in hitrost v pnevmatskem sistemu. Ko so potrebne določene hitrosti, je potrebno na pnevmatski sistem priključiti dodatne naprave, da se zagotovi želeni rezultat.

Težave pri natančnosti:

V primerjavi z delovnim medijem hidravličnega sistema, oljem, je zrak stisljiv, zato zelo natančni gibi in gibi niso mogoči.

• Nizek delovni tlak:

V primerjavi s hidravličnim sistemom, kjer je mogoče ustvariti tlak nad 500 barov, je maksimalni tlak pnevmatskega sistema v večini primerov omejen na 10-20 barov, zato s pnevmatskim sistemom ni mogoče opraviti zelo težkega dela.

• Varnost:

Cevi, ki dovajajo zrak v sistem, se lahko same nenadzorovano premikajo naprej, kar lahko povzroči resne poškodbe ljudi v bližini.

• Vzdrževanje:

Pnevmatski sistemi so manj vzdržljivi kot hidravlični sistemi. Zaradi kopičenja vlage lahko sistem zmrzne.

• Toksini in kemikalije:

Včasih pnevmatski sistemi pri svoji zasnovi uporabljajo nevarne kemikalije. To lahko povzroči nenamerne izstrelitve kemikalij v zrak, kar je lahko škodljivo za okolje.

Prihodnost industrijske pnevmatike

Industrijska pnevmatika obstaja že nekaj časa in bo še zelo dolgo. S svojo energetsko učinkovitostjo, dolgo življenjsko dobo in minimalnim potrebnim vzdrževanjem bo ostala priljubljena izbira, ko gre za gradbene stroje in nekatere vrste opreme. Kljub nekaterim pomanjkljivostim sodobni stroji še vedno uporabljajo pnevmatiko, ker je zanesljiva.

© 27. 04. 2024 - millionclub. Oglaševanje.