Kdaj potrebujete gradbeno dovoljenje?
| Članek je bil prebran 1.643 krat.
Slabo!Zadostno!Dobro!Prav dobro!Odlično!

Gradbeno dovoljenje je potrebno pridobiti za različne namene: novogradnjo, rekonstrukcijo in spremembo namembnosti objekta. Zahtevo za gradbeno dovoljenje vloži investitor oz. njegov pooblaščenec. Za odstranitev objekta po novem ni več potrebno gradbeno dovoljenje. Prav tako ne potrebujete gradbenega dovoljenja za enostavne objekte, npr. za delanje nadstreškov za npr. vozila ali za odpadke s površino do 30m2  in višino do 3,5m, za malo komunalno napravo, za enoetažni pritlični objekt s površino do 4 m2 in višino do 2m.

Rekonstrukcija stavbe se nanaša na spreminjanje konstrukcijskih elementov in izboljšanje objekta. Ohraniti se morajo temelji in gabariti (ostanejo isti oz. se lahko zmanjšajo). Sprememba namembnosti pomeni spremembo namena ali celega ali dela objekta. Ta se izvede samostojno ali pa hkrati z vzdrževanjem, rekonstrukcijo ali prizidavo stavbe.

https://www.facebook.com/okna.ajm/videos/1495776197139878/?t=5

Je sosede potrebno vprašati za dovoljenje?

Večina nas niti ne ve kako in kje sprožiti postopek gradbenega dovoljenja, kaj šele, da bi vedeli ali potrebujemo tudi dovoljenje vseh sosedov.

Za pridobitev gradbenega dovoljenja se priporoča, da najprej pridobite osnovne informacije o nepremičnini pri pristojnih organih. Nato je potrebno preveriti ali je na zemljišču (če gradite novogradnjo) gradnja sploh mogoča. Slednje je odvisno od namembnosti zemljišča (na kmetijskih površinah ni mogoče graditi, na gozdnih tudi ne ipd.) in od tega ali gre za varovano območje. Za vsem tem je potrebno pridobiti pravico do gradnje (gre za lastninsko pravico, stavbno pravico, služnostno pravico). Nato je potrebno še najti projektanta, ki bo izdelal dokumentacijo za pridobitev gradbenega dovoljenja. Ta pa mora določiti arhitekta, ki bo pripravil projektno dokumentacijo.

Kako pridobimo gradbeno dovoljenje?

Vlogi je potrebno priložiti več dokumentov. Med njimi dokazilo o lastništvu, lokacijsko informacijo, projekt gradbene dokumentacije, potrdilo o nosilnosti tal, potrdilo o plačilu dela stroškov za opremljanje stavbnega zemljišča ter vsa soglasja. Vloga se poda na pristojni gradbeni enoti. Izda se za del objekta oz. za cel objekt. Če gre za objekt, ki je od sosednjih zemljišč oddaljen za manj kot polovico svoje višine je od lastnikov sosednjih zemljišč potrebno pridobiti notarsko overjene izjave, da se strinjajo z gradnjo.

Za recimo povečanje stavbnih odprtih (oken, vrat) je gradbeno dovoljenje potrebno, saj gre za poseg v nosilno konstrukcijo, soglasje sosedov pa prav tako.

Že razmišljate o stavbnem pohištvu? Preverite tudi ponudbo kvalitetnih vrat in oken proizvajalca Ajm.

 

© 10. 05. 2025 - millionclub. Oglaševanje.