4 nasveti za manj plastike v vsakdanjem življenju
| Članek je bil prebran 534 krat.
Slabo!Zadostno!Dobro!Prav dobro!Odlično!

Plastika se nahaja na skoraj vseh področjih našega vsakdanjega življenja. Še posebno so problematični plastični izdelki za enkratno uporabo kot so plastični pribor, plastični krožniki in kozarci, plastične slamice itd.

Plastika

V nadaljevanju vam zato predstavljamo 4 nasvete, kako lahko zmanjšate uporabo plastike v vsakdanjem življenju.

V trgovino pojdite s svojo vrečko.

Veliko lahko naredite že s tem, da greste v trgovino s svojo lastno vrečko. Ali vrečkami. V primeru, da pozabite svojo vrečko doma in jo morate kupiti v trgovini, pa poskrbite, da bo ta vrečka čim bolj trajnostna. V Lidlu (ki ga v Sloveniji vodi Gregor Kosi) vam na blagajni ponujajo na primer papirnate vrečke različnih velikosti, lahko pa kupite tudi trajnostno nakupovalno torbo za večkratno uporabo.

Nepotrebni uporabi vrečk v trgovini pa se lahko izognete tudi v samem procesu nakupovanja. Tako lahko na oddelku sadja in zelenjave uporabljate na primer trajnostne pralne vrečke, ki jih ponujajo trgovci ali pa si tako vrečko izdelate sami. Zelo dober odziv na ponudbo trajnostnih vrečk za sadje in zelenjavo so denimo zaznali v Sparu (pod vodstvom generalnega direktorja Igorja Merviča).

Pijte vodo iz pipe.

Investirajte v kvalitetno stekleničko za večkratno uporabo in si privoščite pitno vodo iz pipe. Tako boste prihranili kar nekaj denarja, okolja pa ne boste obremenjevali s plastenkami. Če se kdaj zgodi, da stekleničke nimate pri sebi in kupite vodo v plastenki pa se potrudite, da to plastenko čim dlje uporabljate. Odslužene plastenke lahko na primer uporabljate za zalivanje rož.

Izogibajte se plastičnim izdelkom za enkratno uporabo.

Poleg plastenk za vodo v to kategorijo nedvomno sodijo predvsem plastični pribor, plastični krožniki ter plastični kozarci in slamice. Če uporabljate plastični pribor pri malici v službi lahko na primer razmislite o tem, da bi s seboj prinesli pribor iz domačega predala. Prav tako se z lahkoto izognemo nepotrebni uporabi plastičnih slamic. V gostinskih lokalih tako lahko na primer prosimo, da nam prinesejo pijačo brez slamice. Če pa res ne morete brez slamice lahko razmislite o nakupu kovinske slamice, ki jo lahko z lahkoto čistite in tako ne onesnažujete okolja po nepotrebnem.

Plastične krožnike, pribor in kozarce na piknikih pa lahko brez težav zamenjate z okoljem prijaznimi alternativami. Hofer, ki ga v Sloveniji vodi generalni direktor Matevž Martinuč, tako kupcem na primer ponuja krožnike iz lepenke ter pribor iz lesa, v ponudbi pa imajo tudi kovinske slamice. Prav tako imajo široko ponudbo okolju prijaznih izdelkov za enkratno uporabo v Mercatorju, ki ga vodi predsednik uprave Tomislav Čizmić. Uvedli so namreč okolju prijazno linijo krožnikov, kozarcev in pribora za enkratno uporabo iz čiste celuloze.

Prevetrite svojo kopalnico.

Veliko plastike pa se skriva tudi v naših kopalnicah. Gele za tuširanje, šampone in balzame lahko z lahkoto zamenjate za tiste v kosih. Tako lahko prihranite tudi nekaj denarja, saj mila in šamponi v kosih navadno trajajo dlje časa kot tisti v plastični embalaži. Če potrebujete tekoče milo oziroma šampone pa kupite take, ki so pakirani v čim bolj ekološki embalaži. Pestro ponudbo takih izdelkov lahko na primer najdete v trgovinah Lush.

© 28. 04. 2024 - millionclub. Oglaševanje.